– Et uus aasta, või miks mitte ka kõik järgmised aastad oleks Sulle aina huvitavamad, paremad ja ägedamad –

Mis on sinu potentsiaal?

Kes meist poleks mõtisklenud selle üle, et kui kaugele on tal võimalik jõuda­? Kas minust võib tulla president, maailma meister, rikkaim inimene või mitte. Kui mitte, siis kus on minu piir, kui kaugele on mul võimalik kuskil alal jõuda… Mis on minu potentsiaal? Kui seda teaks siis oleks ju selge pilt kas üldse tasub üritada. Väga ahvatlev on võhikuna küsida asjatundjalt. Kes meist seda teinud poleks. Ja näib, et asjatundjatele meeldib ka väga vastata. See pani mind mõtlema natukene potentsiaali kui sellise peale.

Mis tähendab, et kellelgi on rohkem potentsiaali kuhugi jõuda kui teisel? Kui küsiksin näiteks kahe lapse pikkuse kohta, kellel on potentsiaal kasvada pikemaks, siis vaadates nende vanemaid võiks ju vastuse anda. Puht tõenäosuslikult on hea võimalus pihta panna. Matemaatikas normaaljaotus. Kas siis potentsiaal ongi puhas statistika? Sellisel juhul, kui küsida kellel on potentsiaal jõuda maailmameistriks, siis on sama jaotust arvestades ka päris turvaline tulistada, et mitte kellelgi mingist seltskonnast. Aga kellel ikkagi kõige suurem tõenäosus on!? Sest suur soov on ju potentsiaale võrrelda. Siis kui sellisele küsimusele vastata, peaks olema mingi muu mudel mille põhjal tõenäosust, ehk kellegi potentsiaali hinnata. Kui küsime seda kelleltki siis mudeliks olemegi valitud asjatundja pilgu – spekulatsiooni.

Kui me räägime väga komplektsest asjast nagu millegi oskus, siis mida annab asjatundja pilk lihtsale tõenäosusjaotusele juurde? Kuidas statistikast läbi hammustada, et sinna mingi lisaväärtus anda. Üks variant on vaadata kui kaugel keegi praegu on. See aga ei anna midagi potentsiaali kohta, sest küsimus on ju tuleviku kohta. Üks võti seisneb selles, et kuhu asjatundja kellegi piiri seab. Näiteks ütleb et isik A areneb veel 2 aastat sellises tempos, siis areng jääb seisma. Arvestades et praegu on ta seal ja seal, siis ta jõuab täpselt nii kaugele. Küll aga keegi teine areneb veel 4 aastat ja hoopis sellises tempos ning siis jääb areng seisma, seega jõuab kaugemale. Et sellise ennustusega täppi panna peaks asjatundja väga täpselt teadma seda, mis asjade arendamisest üldse käib jutt, mis motivatsioon on isikul endal areneda ning milline on plaan need asjad ära teha. Ning ka seda et mis saab siis, kui need asjad peaks tehtud saama. Siis võiks selline spekulatsioon paika pidada. Nt.. Asi A vajab tegemist, selle tegemiseks on see tehnika, sellise motivatsiooni juures kulub selleks 2 aastat ning kui asi A on tehtud, siis rohkem asju pole võimalik sellel isikul arendada. Kompleksne, aga võimalik… justkui

Mida saab arendada…

Et teada saada kaugele keegi on võimeline arenema peaks vaatama, et mis asjad on üldse arendatavad. Et see mõtisklus kehtib absoluutselt igas eluvaldkonnas, aga me tegeleme vollega, siis võtame selle praegu vaatluse alla. Rannavolles on üldiselt vastuvõtt, tõste ja rünnak ühte pidi, Serv, blokk ja kaitse teist pidi. Et arengus tuleks piir kuskile ette, siis peaks need elemendid lõpetama arenemise. Üheks põhjuseks, miks asjad enam ei arene loetakse vanust. Teiseks mingi subjektiivne arvamus, et see element kellelgi enam miskipärast ei saa areneda.

Võtame näiteks rünnaku arendamise. Asjad mis saavad vanusega praeguste arusaamiste kohaselt lõpetada arenemise on näiteks hüppevõime ja äärmisel juhul ka maksimum löögijõud. Sellest tulenevalt ei pruugi igaühele kättesaadavad olla ka kõiksugu rünnakusuunad ja nurgad. Edukas rünnak koosneb aga millest? Platsinägemisest, vastase nägemisest, õige otsuse tegemisest, ka vastuvõtust, koostööst oma paarilisega ning detailsemalt paljust veel, näiteks randme kasutusest, ajastuse varieerimisest jm. Seega selleks, et mingi elemendi areng jääks seisma, peaks seisma jääma kõik arengu komponendid selle elemendiga seoses.

Mida ei saagi arendada?

Kas olete kuulnud lauseid: temal on platsinägemine väga hea! Aga tema loeb mängu väga hästi. Tal on platsitunnetus super aga teisel on kohavalik hea. Temal on lihtsalt väga palju kogemusi, aga ta on jube külma närviga… jne. Need on kvaliteedid millel inimesed pikemalt tavaliselt ei peatu. Tundub, et need kas on või ei ole. Äärmisel juhul kasvab ise ajaga või siis kogemustega juurde. Mõni lihtsalt kunagi ei saagi neid kvaliteete, pole sündides antud… Mida pole seda pole.

Seega kui spekuleeritakse mängija potentsiaali ei võeta tavaliselt arvesse, seda arengut mis võiks toimuda selles vallas, see on ju antud ja äärmisel juhul areneb kogemusega – natukene.

Et mõnel on selliseid kvaliteete rohkem, teisel vähem siis on vaja leida võimalusi seda kompenseerida näiteks jõuga või muude vahenditega. Vaatame ka siin kohal ühte neist kvaliteetidest ja kaasame ka näite kaitsemängust. Nimelt vastase lugemine. Mõni loeb vastase läbi, teine mitte. Mõnda vastast on jälle väga raske lugeda ja tihtilugu saadakse petta. Siit on hea küsida:

mis asi on üldse vastase lugemine

Kes on võrkpalli mänginud see saab oma kogemusega võrrelda, kes pole mänginud saab ette kujutada, et vastane teeb kõike selleks, et pall võimalikult täpselt ja kõvasti maha lüüa – sina pead seda takistama… Ehk õigesse kohta varakult seisma või siis piisavalt vara ennast liigutama hakkama, et enne palli maha minemist sellele alla jõuda. Tavaliselt ei piisa sellest kui sa hakkad ennast liigutama alles siis kui näed juba palli lendu. Kui kuskilt natuke varem mõne vihje saad siis see on kõvasti abiks.

Ühte laadi vihje, mida tänapäeval kasutatakse tuleb statistikast. Et kui statistika ütleb et sellest olukorrast on 60% sinna, 30% tänna ja 10% kuhugi mujale lahendusi siis jääb üle mängu käigus „vaid“ ära tunda just see olukord ja panna panus näiteks 60% peale. Asja teeb raskemaks see, et kui sa arvad, et olukord on selline ja liiga vara sellele reageerid, siis on tegelikult juba olukord muutunud. Siin aga ei ole vastase lugemisega midagi pistmist vaid statistikas sobramisega ja õige olukorra õigesti mängimisega.

Teist laadi vihje võib olla see, et näiteks tead, et kui mehe õlad vaatavad sinna, varbad tänna ja küünarnukk on seal siis teeb ta kindlasti seda. See võib ka toimida, kuid selliseid mängijaid kes nii kindlalt oma asjad ära näitavad maailmatuuril ma ei teagi. Seegi pole tegelikult vastase lugemine vaid tema mingite liigutuste põhjal otsuse vastu võtmine. Ning kui seda proovida võivad paremad mängijad iga kord sind konkreetselt kohvile saata, teades täpselt milliseid vihjeid sulle ette sööta ja siis midagi muud teha.

Ometi on mängijaid kellel ongi hea mängu lugemine, tihemini liiguvad õiges suunas kui vales, näevad ära vastase tegutsemise paremini kui teised ja ka tegutsevad vastavalt. Mis see siis täpselt on? On see kaasa sündinud anne? on ta elav statistika masin? Midagi arendamatut?

Arendamatu arendamine

Kui mõelda täiesti ratsionaalselt, siis võiks ju see olla mingi konkreetne omadus, oskus, mis ühel mängijal on spontaanselt paremini arenenud kui teisel. Kes võtab paremaid otsuseid vastu rünnakul, kes loeb kaitses vastase tegutsemise ära, kes ei murdu pinge all jne. Paljud nimetavad seda kogemuseks, kuid kui otsa vaadata tunduvad need kõik hoopis oskused. Ning kui vaadata veel ratsionaalsemalt, siis väga tähtsad oskused. Kui teaks kuidas arendada selliseid oskuseid, siis kahvatuvad natukene kõvemini löömine, natuke kõrgemale hüppamine või veel teravamasse diagonaali löömine.

Meid on hakanud just huvitama see, kuidas “arendamatuid” omadusi arendada. Vajaka jääb ju just sellistest oskustest. Abiks oleme leidnud antiikse teaduse – jooga. Miks just selle, sest jooga tegeleb selle osaga – Teadliku tegutsemise, enda uurimise, teadlikult õppimise, aru saamisega… Ühte asja mida olen sellel teel õppinud on see, et potentsiaali küll purki panna ei saa, sest see on piiritu. Hea on teada, et ei ole olemas kaasa sündinud oskust, mida teisel lihtsalt pole võimalik saada. Me pole lihtsalt osanud õigest kohast otsida. On ka ju neid kes lihtsalt loomu poolest hüppavad kõrgemale kui teised… Mis meil seal veel kahe silma vahele on jäänud? 😉

-Kui keegi väidab, et arengul on piir ees, siis ta lihtsalt ei ole veel avastanud mida kõike on inimesel võimalik arendada-

Uus aasta soov Sinule

Minu uus aasta soov sinule on see, et ära usu statistikat ega „eksperte“. Kui sa soovid keskmisest parem olla, siis ilmselgelt on selleks statistiliselt väiksem tõenäosus, kui kuskil keskel või veel all pool olla. Kui tahad kohe väga palju eristuda siis läheb tõenäosus aina väiksemaks. On ju meil vaid üks maailmameister, vaid üks president jne. Kuid sinu enda käes on võime ennast kuhugi suunas arendada, oma potentsiaali avada. Võid jääda uskuma, et mina ei suudagi, aga võid ka hakata küsima küsimusi. Mida saaks veel arendada endas, mida saaks veel paremaks muuta. Äkki on keegi midagi kahe silma vahele jätnud. Ning liikuda seda rada pidi lihtsalt edasi. Seal rajal koorub mitu tõsiasja välja.

  1. Kindlasti sa arened ja liigud edasi – Parema enda poole
  2. Püüeldes parema enda poole, oled sa kindlasti õnnelikum
  3. See kuhu sa jõuda tahad on kindlasti võimalik

Võimatu on teada, kui kaugele aastate pärast nii jõuame näiliselt, kuid kindel on see, et kui ei proovi siis ei jõua kindlasti kuhugi.

Olen avastanud et potentsiaal mitte ainult minul, mitte ka Kustil, vaid meil kõigil on lõputu. Arengul ei ole piire, Sinul ei ole piire! Kui keegi väidab sulle vastupidist, siis küsi endalt: Mis kasu on sellisest spekulatsioonist mulle endale, mu lähedastele või järgmistele põlvedele.

Soovin sulle julgust

  • Katsetada
  • Küsida küsimusi
  • Avastada
  • Tegutseda
  • Uskuda endasse ja uskumatusse

ILUSAT UUT AASTAT